تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

آیا دچار آسیب در قسمت زانو شده اید ؟ آیا به دنبال تعویض مفصل زانو خود هستید ؟ آیا اطلاعات لازم در رابطه با این عمل جراحی ندارید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

آناتومی مفصل زانو

در واقع زانو بزرگترین مفصل بدن به شمار می آید . این مفصل از 3 استخوان کنار هم تشکیل شده است . که قسمت پایین آن استخوان ران بوده ، قسمت بالایی آن استخوان ساق پا و استخوان کشکک می باشد . غضروفی که بین آن ها قرار دارد موجب می شود که استخوان ها به راحتی حرکت کند .

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی (Arthroplasty)

ممکن است به دلایل مختلفی زانو دچار آسیب شود این آسیب های منجر به ساییدگی در غضروف می شوند . این ساییدگی در غضروف ها معمولا آرتروز زانو و یا موجب التهاب مزمن در مفصل می شوند .

در اثر بروز این مشکل، بیمار در هنگام حرکت دچار مشکل می گردد . این مشکل گاهی به قدری دشوار می باشد که بیمار نمی تواند زانوی خود را حرکت دهد . بنابراین برای درمان این مشکل نیاز به تعویض مفصل زانو می باشد . البته قبل از انجام جراحی روش های غیر جراحی برای بیمار انجام می شود .

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

 

 

دلایل مهم ساییدگی زانو

ساییدگی در غضروف زانو ها دلایل زیادی دارد . در ادامه به معرفی برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود .

افزایش سن

یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به ساییدگی در غضروف زانو ها ، افزایش سن می باشد . با افزایش سن ، طول عمر در مفصل ها نیز کاهش می یابد و در نتیجه موجب آسیب رساندن به استخوان مفصل می شود . همچنین با مرور زمان درد افزایش می یابد و متخصص ارتوپدی برای کاهش درد بیمار نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

آرتروز یا استئوآرتریت

یکی دیگر از دلایل شایع نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان بیماری آرتروز زانو می باشد . این بیماری اغلب در افراد بالای 40 سال رخ می دهد .

روماتیسم

در بیماری روماتیسم نوارسینوال که در اطراف مفصل ها قرار دارد ضخیم می شوند . این ضخیم شدن باعث می شود که غضروف ها دچار آسیب گردند و هرچه میزان این بیماری بیشتر باشد در نهایت آسیب وارد شده بیشتر می باشد .

افزایش وزن

هرچه وزن افراد بالا برود فشار به روی قسمت زانو مخصوصا در هنگام نشستن زیاد می شود . در نتیجه مفصل زانو دچار آسیب شده و گاهی برای درمان این مشکل علاوه بر کاهش وزن نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

 

کاربرد های جراحی تعویض مفصل زانو

نوعی جراحی است که به وسیله آن مفصل صدمه دیده بیمار به طور کامل جایگزین می شود. از متداول ترین دلایلی که باعث می شود بیماران برای این عمل اقدام کنند شدت درد زانو ناشی از آسیب، تصادف، بیماری های مزمن و یا ساییدگی مفصل زانو است که این درد شدید هم به عوامل بسیاری مثل محل درد زانو بستگی دارد و معمولا ساییدگی زانو با کهولت سن ارتباط مستقیم دارد.

زانو بزرگترین مفصل بدن است که هم حرکت لولایی به شکل خم و راست شدن دارد و هم می تواند تا حدودی حرکات چرخشی انجام دهد.زانو از استخوان فمور ران، درشت نی، کشکک، رباط ها و تاندون ها تشکیل شده است. مفصل زانو به دلیل تحمل نیروی زیادی که به آن وارد میشود  بیشتر از مفاصل دیگر در معرض آسیب قرار دارد. نیرویی که هنگام راه رفتن به زانو وارد میشود 1.5 برابر وزن بدن است. این مقدار هنگام بالا رفتن از پله ها به 3-4 برابر و هنگام نشستن به 8 برابر وزن بدن افزایش پیدا میکند. 

اغلب بیماری ها نظیر آرتریت زانو یا ساییدگی زانو موجب درد شدیدی در زانو می شود و فرد را ناچار به انجام عمل تعویض مفصل زانو می کند ولی پزشکان معمولا قبل از انجام جراحی به بیماران خود توصیه هایی در رابطه با کاهش وزن و تغذیه مناسب و ورزش می کنند. همچنین بیمار می تواند داروهای ضدالتهابی و تسکین دهنده نیز مصرف کند ولی این داروها نیز پس از مدتی تاثیر خود را از دست داده و فرد دچار یک درد مزمن و مستمر در زانوی خود میشود و برای بازگشت به زندگی عادی خود به ناچار به انجام این جراحی روی می آورد.

 

توضیحات کامل دکتر امین جواهری در مورد جراحی تعویض مفصل زانو

 

عمل جراحی تعویض مفصل زانو هنگامی انجام می شود که ناراحتی و درد ناشی از آرتریت مفصلی زانو توسط دارو کنترل نشود و بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد. لازم به توضیح است که کارکرد این مفاصل مصنوعی، طبیعی بوده و با توجه به وضعیت  ونحوه استفاده طول عمر بالایی نیز دارند.

 

درد زانو در سالمندان

دردهای زانو در سالمندان

 

ولی در اثر فشار ناشی از اضافه وزن و تمرینات شدید فیزیکی ممکن است دچار شکستگی، دررفتگی و یا حتی جدا شدگی نیز بشود. جراحی تعویض مفصل زانو باید توسط دکتر جراح ارتوپد ماهر انجام شود که البته این مورد تنها دلیل موفقیت در عمل تعویض مفصل زانو نیست و بیمار نیازمند زمان معالجه، درمان دقیق و منظم خدمات توانبخشی می باشد. همچنین کلیه دستور العمل های لازم پس از عمل شامل مراقبت از زخم، تغذیه بیمار و تمرینات توانبخشی توسط یک فیزیوتراپیست به همراهان بیمار داده می شود.   

 

دکتر سید علیرضا امین جواهری ،جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس: 0217162462 - 02129122060 - 09334131004

کانال اینستاگرام

 

یکی از رایجترین معضلاتی که افراد مسن با آن دست و پنجه نرم میکنند درد زانو است که در برخی مواقع این درد در اثر پارگی رباط یا غضروف است. علاوه بر اینها بیماری هایی نظیر آرتروز، نقرس یا عفونت نیز ممکن است باعث درد زانو شود. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد. زیرا اکثر دردهای جزئی زانو با انجام مراقبت های پزشکی قابل درمان است.

تعویض مفصل زانو با مفصل مصنوعی

مفصل مصنوعی بکاررفته در جراحی تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی مفصل زانو چیست ؟

در تعویض مفصل زانو مفصل زانوی آسیب دیده با مفصل مصنوعی یا پروتز جایگزین می شود. پروتز به کار رفته در این عمل از آلیاژهای فلزی، پلاستیکی و پلیمری ساخته شده است که همان عملکرد زانو را انجام میدهد. جراحی تعویض مفصل زانو در طی دو ساعت انجام میشود اما ریکاوری و توان بخشی آن چند ماه زمان می برد. پزشک فوق تخصص زانو پیش از انتخاب روش تعویض مفصل زانو به نکاتی مانند سن بیمار، وزن او، میزان فعالیت و وضعیت عمومی بدن بیمار توجه می کند.

تعویض مفصل زانو نوعی جراحی ارتوپدی است که در آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق پا با یک سطح مصنوعی جایگزین میشود و هدف اصلی از انجام این عمل از بین بردن درد ناشی از ساییدگی و آرتروز و رماتیسم و ایجاد دامنه حرکتی مطلوب و همچنین اصلاح تغییر شکل به وجود آمده در زانو است. آسیب های ناشی از بیماری آرتروز از شایع ترین دلایل تعویض مفصل زانو می باشد و البته پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید را نیز می توان از دلایل اصلی تعویض مفصل زانو به شمار آورد.

 

 عمل جراحی تعویض مفصل زانو ( قبل و بعد از عمل )

 

معمولا پزشکان زمانی جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه میکنند که روش هایی مانند کاهش وزن، مصرف دارو، انجام فیزیوتراپی و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا بریس زانو (زانو بند طبی) جوابگوی مشکل بیمار نباشد. عواملی مانند میزان درد زانو و تاثیر آن روی فعالیت های روزانه فرد نظیر پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها، تغییر شکل زانو، سن و وضعیت عمومی بدن بیمار از دلایل اصلی انتخاب تعویض مفصل زانو توسط پزشک متخصص است.

جهت انجام جراحی تعویض مفصل زانو محدودیت سنی و وزنی وجود ندارد و بستگی به میزان درد بیمار و وضعیت بدنی و میزان توانایی او دارد.معمولا بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند افراد بین 50 تا 80 ساله هستند.با این وجود این جراحی در تمام گروه های سنی انجام شده است.

 

تعویض مفصل زانو

 

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو

جراح متخصص ارتوپد زانو زمانی اقدام به تعویض مفصل زانو میکند که بیمار درد دارد و یا استخوان های او روی هم ساییده شده باشند.همچنین سن بیمار باید بالای 60 سال باشد که در اغلب موارد زانو دچار انحراف شده و به شکل پرانتزی یا ضربدری در آمده است.

  •  جراحی تعویض کامل مفصل زانو
  • جراحی تعویض جزئی مفصل زانو
  • جراحی تعویض کاسه زانو ( آرتروپلاستی پاتلوفومورال )
  • جراحی تعویض اصلاحی مفصل زانو

روش های مختلفی جهت جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد که پزشک متخصص و جراح ارتوپد در انتخاب مناسب ترین گزینه به بیمار کمک خواهند کرد.

تعویض کامل مفصل زانو

عمل های جراحی تعویض کامل مفصل زانو اغلب شامل تعویض مفصلی سطحی انتهای استخوان ران (فمور) و مفصل سطحی بالای استخوان ساق پا (درشت نی) است. همچنین تعویض کامل مفصل زانو ممکن است شامل تعویض سطح زیر کاسه زانو (استخوان کشکک) با یک پروتز صاف پلاستیکی باشد.بعضی از پزشکان ترجیح می دهند که تا حد امکان کشکک طبیعی زانو را حفظ کنند و این تصمیم در طول جراحی باید گرفته شود.

تعویض یکپارچه (جزئی) مفصل زانو

اگر فقط یک سمت زانوی شما تحت تاثیر بیماری آرتروز قرار دارد پزشک معمولا برای آن قسمت تعویض جزئی مفصل زانو را پیشنهاد میکند. زانو از سه بخش میانی، جانبی و کاسه زانو تشکیل شده است. اگر آرتروز فقط یک سمت زانو را تحت تاثیر قرار داده باشد امکان تعویض زانو برای آن قسمت وجود دارد و به دلیل تداخل کمتری که با زانو دارد بهبودی سریع تری حاصل می شود و همچنین به علت برش کوچکتری که روی زانو انجام می شود زمان بهبودی را سرعت می بخشد. اما باید توجه داشت که تعویض جزئی مفصل زانو برای تمام افراد مناسب نیست. زیرا فرد باید دارای رباط های سالمی باشد که این موضوع گاهی در حین جراحی معلوم می گردد.

تعویض جزئی مفصل زانو در هر سنی قابل انجام است و در افراد جوان تر امکان حفظ استخوان بیشتر از افراد مسن است.در سالمندان این انجام این جراحی بستگی به نوع آرتروز دارد.

 

عمل تعویض مفصل زانو

عمل جراحی تعویض مفصل زانو 

تعویض کاسه زانو ( آرتروپلاستی پاتلوفومورال )

تعویض کاسه زانو عبارتست از تعویض سطح زیرین کاسه زانو و گودی زانو زیرا تنها قسمت هایی که توسط آرتروز تحت تاثیر قرار می گیرد کاسه و گودی زانو است. این روش جراحی نسبت به تعویض کامل مفصل زانو با شکست بیشتری روبرو است و به همین دلیل اغلب پزشکان تعویض کامل مفصل زانو را پیشنهاد میکنند.زیرا نتایج دقیق تر و قابل پیش بینی تری دارد.

جراحی اصلاحی مفصل زانو

این نوع جراحی زمانی انجام میشود که فرد یک تعویض دوم یا سوم را در یک زانوی خود نیاز داشته باشد و یا مبتلا به آرتروز شدید باشد.

برخی افراد نیز به دلایل زیر به نوع پیچیده تری از تعویض مفصل زانو احتیاج دارند :

  • از بین رفتن استخوان اصلی به دلیل  ابتلا به  آرتروز یا شکستگی استخوان
  • بد شکل شدن زانو
  • تضعیف رباط های اصلی زانو

در این نوع تعویض مفصل زانو معمولا میله بلند تری کار گذاشته میشود و به زانو این اجازه را میدهد که در حفره استخوان ثابت بماند و قطعات اضافی فلزی یا پلاستیکی ممکن است جهت