آرتریت روماتوئید در جوانان علائم، علل، راههای تشخیص و درمان آنزانو

آرتریت روماتوئید در جوانان علائم، علل، راههای تشخیص و درمان آن

آرتریت روماتوئید در جوانان چیست؟

آرتریت روماتوئید در جوانان یک بیماری التهابی و مزمن مفاصل است که بیشتر در کودکان زیر 17 سال رخ می دهد. آرتریت به معنای التهاب مفصل است و با توجه به شدت بیماری، شرایط ژنتیکی بیمار ممکن است یک یا چند مفصل را درگیر کند. زمانی که این بیماری شدت یابد در ارگانهایی همچون چشم، قلب و پوست نیز دیده می شود.

بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن را درگیر می کنند و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می نمایند. البته در موراد شدید چندین مفصل همزمان با یکدیگر درگیر می شود که در این صورت با عوارض زیادی همراه است.

آرتریت روماتوئید در جوانان از شایع ترین انواع بیماری روماتیسمی است که در پی حمله اشتباهی سیستم ایمنی بدن به قسمت های مختلف ایجاد می شود از این رو این بیماری را به عنوان یک بیماری خود ایمنی می شناسند.

درد انگشتان به دنبال آرتریت روماتوئید در جوانان

آرتریت روماتوئید انگشتان دست در جوانان

 

علت بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان چیست؟

آرتریت روماتوئید در جوانان زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به سلول ها و بافت های خودی حمله کند.

هنوز به طور دقیق علت بیماری آرتریت روماتوئید شناخته نشده است اما تحقیقات به عمل آمده نشان دهنده آن است که وراثت و عوامل محیطی در ایجاد این بیماری تاثیر گذار است.

طبق تحقیقات به عمل آمده گویا وراثت نقش مهم تری در بروز این بیماری دخیل است. بدین صورت که وقتی یکی از اعضای خانواده به بیماری آرتریت روماتوئید مبتلا باشد احتمال اینکه فرزندشان به این بیماری دچار شود بسیار بالاست.

وجود عامل محیطی نیز در این بیماری بی تاثیر نیست خصوصا زمانی که با یک عامل ژنتیکی همراه باشد. از مهمترین عوامل محیطی که در بیماری آرتریت روماتوئید دخیل است وجود یک عامل عفونی در بدن است. همچنین عواملی محیطی از جمله داروها و موادشیمیایی نیز در بروز این بیماری دخیل هستند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده آرتریت روماتوئید در جوانان

علائم آرتریت روماتوئید در جوانان بسته به اینکه کدام مفصل را درگیر کرده است متفاوت می باشد. از این رو این علائم را به دو دسته علائم عمومی و علائم اختصاصی تقسیم می کنند.

از شایع ترین علائم عمومی بیماری آرتریت روماتوئید می توان به: تب بالای 38درجه، بیحالی و خستگی، بی حوصلگی و کم اشتهایی اشاره کرد.

از شایع ترین علائم اختصاصی بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان می توان به:

درد همراه با لنگش در پاها

در حالی که کودک ممکن است از درد مفصل شکایت نکند اما شما متوجه خواهید شد کمی لنگ می زد و این لنگ زدن مخصوصا در اول صبح و یا بعد از بیدار شدن از خواب بسیار مشهود است.

تورم شدید در مفصل درگیر شده

تورم مفاصل از شایع ترین علائم آرتریت روماتوئید است که بیشتر در مفصل های بزرگی همچون زانو مشاهده می شود.

سفتی و خشک شدن مفصل

التهاب حاصل از بیماری روماتوئید باعث سفت و خشک شدن مفصل می شود. چنین نشانه هایی بیشتر صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب ظاهر شده و در مواردی موجب ناتوانی کودک می شود.

آرتریت روماتوئیددر  جوانان می تواند یک یا بیش از یک مفصل را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد آرتریت روماتوئید جوانان می تواند بر کل بدن تاثیر بگذارد و سبب تورم غدد لنفاوی، ایجاد تب و لرز شود.

لازم به ذکر است علائم بیماری آرتریت روماتوئید همیشه یکسان نیست؛ ممکن است برای یک زمان شدید شود و یا در برخی اوقات این علائم به طور کامل فروکش کند.

درد ساق دست و آرتریت روماتوئید

علت بیماری آرتریت روماتوئید در کودکان

آرتریت روماتوئید در جوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید کمی دشوار است؛ زیرا علائم این عارضه بسیار شبیه به دیگر مشکلات مفصل است. با اینکه تست تشخیص مشخصی برای تایید و تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان وجود ندارد اما پزشک متخصص قادر است به کمک تست های آزمایشگاهی و اسکن تصویربرداری به تشخیص این بیماری بپردازد.

از جمله رایج ترین روش های تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان شامل:

بررسی آزمایش خون بیمار

1- بررسی میزان رسوب خون: سرعت رسوب به سرعتی گفته می شود که در آن سلول های خونی در ته لوله آزمایش حاوی خون رسوب می کند. بالا بودن سرعت رسوب نشان دهنده التهاب بیش از حد مفصل است که از این طریق می توان به وجود بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان پی برد.

2- بررسی میزان پروتئین خون

3- بررسی میزان آنتی بادی آنتی نوکلیر ( آنتی بادی هایی که توسط سیستم ایمنی تولید می شوند)

3- بررسی فاکتور روماتوئید یا آنتی بادی هایی که تنها در خون کودکان یافت می شود.

4-بررسی میزان پپتید خون ( همانند فاکتور روماتوئید این پپتید نیز نوعی آنتی بادی است که تنها در خون کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید یافت می شود)

البته با این وجود ممکن است در آزمایش خون برخی از جوانان هیچ ناهنجاری قابل توجهی معنی داری در تست های خونی یافت نمی شود. پس در این صورت پزشک برای تکمیل اطاعات خود از اسکن تصویربرداری استفاده می کند.

اسکن تصویربرداری

همان طور که اشاره شد؛ علائم بیماری آرتریت روماتوئید بسیار شبیه به دیگر دردهای مفصل است از این رو پزشک متخصص برای رد سایر احتمالات از روش های تصویربرداری همچون ام آر آی و عکس برداری اشعه ایکس استفاده می کند.

همچنین بعد از تشخیص بیماری آرتریت روماتوئید، تصویربرداری به طور مداوم انجام می شود تا روند رشد استخوان ها و آسیب های احتمالی به مفصل به طور کامل مشخص شود.

دردها و عوارض آرتریت روماتوئید در جوانان

درد و نشانه های آرتریت روماتوئید در جوانان

عوارض آرتریت روماتوئید در جوانان

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که موجب درد، تورم و سفتی شدید در مفاصل بدن می شود. اما جای هیچ نگرانی نیست تمامیه این علائم با تشخیص به موقع و درمان درست، تسکین می یابد و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود.

اما عدم درمان این بیماری عوارض متعددی در بزرگسالی برای کودک به همراه دارد که از شایع ترین عوارض بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان می توان به:

اختلال در رشد کودک

بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان به طور مستقیم در رشد کودک و رشد استخوان های بیمار تاثیرگذار است و بر این روند تداخل ایجاد میکند. همچنین از آنجایی که بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید، برای درمان بیماری خود باید داروی کورتیکواستروئید مصرف کنند همین داروها روند رشد کودک را با اختلال همراه می کند.

بدشکلی مفاصل بدن

عفونت تاثیر بسیار مخربی بر ساختار مفصل های بدن می گذارد و باعث می شود مفصل های بدن از جمله مفصل های بزرگ شکل طبیعی خود را از دست بدهند.

پوکی استخوان

آرتریت روماتوئید کنترل نشده می تواند خطر بیماری پوکی استخوان در بزرگسالی را افزایش دهد. زیرا التهاب مرتبط با این بیماری نه تنها باعث بروز درد و علائم دردناکی در کودکان می شود بلکه بر مفصل نیز تاثیر است و موجب ضعیف شدن آن می شود.

بیماری و مشکلات چشمی

التهاب چشم از شایع ترین عوارض برخی فرم های بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان است که در صورت درمان نشدن می تواند در آینده منجر به آب مروارید، گلوکوم و حتی نابینایی شود.

درد و نشانه های آرتریت روماتوئید زانو در جوانان

درد زانو ناشی از بیماری آرتریت روماتوئید در جوانان

 درمان قطعی آرتریت روماتوئید در جوانان

جوانان و کودکان برای اینکه قادر باشند به راحتی به فعالیت های روزمره خود بپردازند باید هر چه سریعتر تحت درمان این بیماری قرار بگیرند. تمامیه روش هایی که برای درمان بیماری آرتریت روماتوئید انتخاب می شود به منظور کنترل درد و بازگرداندن قدرت توانایی بیمار تنظیم می شود.

روش های درمان آرتریت روماتوئید در جوانان مشابه بالغین است و شامل موارد زیر می باشد:

درمان های خانگی برای تسکین درد

از جمله روش های خانگی برای درمان دردهای بیماری آرتریت روماتوئید شامل:

استفاده از کیسه آب یخ برای کاهش التهاب

استفاده از کیسه آب گرم برای تسکین درد

داشتن تغذیه مناسب

درمان آرتریت روماتوئید در جوانان با ورزش

درمان آرتریت روماتوئید در جوانان با مصرف داروهای ضدالتهاب

دارو درمانی

در برخی جوانان ممکن است بیماری آرتریت روماتوئید تنها به کمک مسکن درمان شود و نیازی به دیگر روش های درمانی نداشته باشد.

نوع دارو برحسب شدت، نوع و شرایط بدنی بیمار تعیین می شود و پزشک متناسب با این شرایط از ترکیب چندین دارو برای درمان استفاده می کند. از جمله داروهای معمول بکار رفته برای درمان آرتریت روماتوئید عبارتند از:

- داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی

- داروهای آنتی روماتوئید ( این داروها قوی تر از مسکن های ضد التهاب هستند و در مورادی که داروهای ضد التهاب تاثیری که در تخفیف درد بیمار نداشته باشد بکار می رود. )

- داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

- داروهای کورتیکواستروئید

فیزیوتراپی یا درمان های فیزیکی

اغلب کودکان مبتلا به آرتریت روماتوئید برای افزایش قدرت عضلات و حفظ عملکرد ماهیچه ها به درمان های فیزیکی نیاز دارند. از جمله روش های درمان فیزیکی شامل ورزش ها و استفاده از تجهیزات محافظتی می باشند.

جراحی

در موارد بسیار شدید بیماری آرتریت روماتوئید که باعث تخریب مفصل شده در این صورت جراح ارتوپد از روش جراحی استئوتومی یا جراحی تعویض مفصل برای اصلاح بدشکلی استفاده می کند.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس