آرتروسکوپی زانوزانو

آرتروسکوپی زانو

 آرتروسکوپی زانو

هر فردی در دوران زندگی خود به علت درد زانو پزشک مراجعه کرده است و یا در اطرافیان خود شخصی که زانو درد دچار شده باشد به احتمال بسیار زیاد آرتروسکوپی زانو را شنیده است.

آرتروسکوپی چیست

نوعی تکنیک جراحی می باشد. فرد در بیمارستان بستری می شود و پس از آرتروسکوپی می تواند همان روز از بیمارستان ترخیص شود . پیش از اینکه عمل آغاز شود حداقل بیمار باید به مدت 7 الی 8 ساعت هیچ موادغذایی استفاده نکند و ناشتا باشد . مدت زمان انجام تکنیک آرتروسکوپی ،معمولا زمانی بین 30 دقیقه تا یک ساعت می باشد.

زمانی که بیمار در زمان جراحی، تحت بیهوشی  کامل قرار گیرد ؛ می توان به وسیله مانیتور، شاهد آرتروسکوپی بود و فضای داخلی زانو را بررسی کرد . در آخر جراحی وسایل به صورت کامل خارج می شوند و شکاف هایی که روی پوست به وجود آمده اند کاملا بخیه و پانسمان می شوند .

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

بیمار با چه روش هایی در آرتروسکوپی بیهوش می شود

آرتروسکوپی زانو را می توان همراه با بیهوشی موضعی – ناحیه ای و عمومی انجام داد . در ادامه این مطلب هر نوع بیهوشی به اختصار توضیح داده شده است .

 • در بیهوشی موضعی تنها زانوی فرد بی حس می شود .

در بیهوشی ناحیه ای قسمت پایین از کمر تنها دچار بی حسی می شود.

بیهوشی عمومی موجب می شود که بیمار به صورت کامل بیهوش شود و در تمام زمان عمل خواب باشد .

متخصص بیهوشی به بیمار کمک می کند که در رابطه با نوع بیهوشی بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب کند . اگر فرد تحت بیهوشی موضعی یا ناحیه ای قرار گیرد امکان دارد که بتواند جراحی آرتروسکوپی زانو را به وسیله صفحه نمایشگر رویت کند .

 

 آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

اقدامات لازم بعد از آرتروسکوپی در بیمارستان

 • بیمار بعد از عمل به ریکاوری منتقل می شود .
 • بیمار به مدت یک الی دو ساعت بعد از جراحی آرتروسکوپی ترخیص می شود .
 • بیمار می بایستی یک نفر را همراه خود داشته باشد .
 • بیمار می بایستی از کمپرس یخ در روز به تعدات دفعات استفاده کند و هر مرتبه به مدت 20 الی 30 دقیقه باشد .
 • فرد باید به مدت 48 ساعت بعد از جراحی برای اینکه درد و ورم کاهش پیدا کند پا را بالا نگه دارد .
 • بیمار بایستی پانسمان خود را خشک نگه دارد .
 • بعد از آرتروسکوپی از عصا یا واکر حتما استفاده شود .

در صورت مشاهده هر نوع علائمی می بایستی فورا به پزشک مراجعه شود برخی از علائم به شرح ذیل می باشد

 • تب و لرز
 • بروز دادن قرمزی در نواحی زانو
 • درد به صورت متوالی رخ می دهد و زانو به صورت چشمگیری ملتهب می شود
 • درد به اندازه زیادی در عضلات ساق پا بیشتر می شود.

آرتروسکوپی زانو توسط دکتر علیرضا امین جواهری

آرتروسکوپی زانو توسط دکتر علیرضا امین جواهری

آرتروسکوپی زانو چه مزیت هایی دارد

اکثر مردم بر این باورند که آرتروسکوپی بیشتر برای ورزشکاران مناسب است و انجام می شود . ولی آرتروسکوپی زانو در بیشتر بیماری ها موجب می شود روش جراحی به آسانی انجام شود . همچنین بیمار درد کمتری را بعد از جراحی تجربه می کند و مدت ریکاوری کمتری را دارد. اصولا بیمار در همان روز یا یک روز بعد از جراحی آرتروسکوپی از بیمارستان مرخص می شود و در اغلب موارد بیمار بعد از گذراندن چندین روز می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد .

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

مزیت های جراحی آرتروسکوپی

این جراحی دوره نقاهت کمی را به همراه دارد .

در این جراحی کوچک ترین شکاف ایجاد می شود در صورتی که در جراحی های دیگر به این شکل نمی باشد .

واکنش التهابی کم می شود .

اقدامات تشخیصی ممکن می شود .

هزینه جراحی بسیار ناچیز نسبت به سایر روش ها می باشد .

عوارض احتمالی که در این جراحی ممکن است رخ دهد بسیار کم می باشد .

در چه مواردی عمل آرتروسکوپی ممنوعیت دارد

موارد ممنوعیت جراحی آرتروسکوپی بسیار ناچیز می باشد . آرتروسکوپی نبایست قبل از معاینه دقیق بالینی و روش های تشخیصی که غیر تهاجمی هستند انجام شوند . این روش نیز در مواقعی که به دلیل انتقال عفونت های سطحی خطر عفونت مفصلی وجود دارد نمی باشد . خشکی کامل یا حاد شدن مفصلی از موارد نسبی آرتروسکوپی نیز می باشد و صدمات وارده نواحی مفصل که موجب می شود نشت مایع از درون مفصل به وجود آید که این خود به تنهایی برای عمل آرتروسکوپی ممنوعیت دارد .

پس از عمل آرتروسکوپی زانو چه ورزش هایی باید انجام داد

انجام دادن نرمش های منحصر به فرد برای زانو پس از انجام آرتروسکوپی بدین منظور است که بیمار از عمل جراحی خود نتایج قابل قبولی بدست آورد . این نرمش ها را می توان روزی دو یا سه مرتبه و هر مرتبه 20 الی 30 دقیقه در منزل انجام داد . اگر پس از انجام دادن هر کدام از این نرمش ها درد و ورم در زانو رخ دهد می بایستی به همراه نرمش آن را موقتا قطع کرد و از استراحت – سرما – بستن زانو با باندکشی و بالا نگه داشتن زانو جهت کم شدن درد استفاده کرد هر نرمش می بایستی به تعداد دفعات ده مرتبه انجام شود.

در این تمرین این حالت باید حفظ شود و زانو نبایست هیچ تکانی بخورد . روی زمین فرد باید دراز بکشد و بنشیند – پاها حتما باید دارای زاویه باشد . تقریبا به میزان 10 درجه دو زانو می بایستی خم شده باشد . هم اکنون پاشنه ها را بایستی به زمین فشار داد و عضلات پشت ران را انقباض کرد . این منقبض شدن می بایتسی 5 ثانیه نگه داشته شود این تمرین را باید 10 بار تکرار کرد .

روی شکم می بایستی خوابید زیر قوزک پایی که عمل شده است حوله ای به صورت گرد بگذارید . حال قوزک را به حوله باید فشار داد . پای  فرد تا اندازه ای  کشیده می شود . این حالت را باید 5 ثانیه نگه داشت و بعد عضلات را باید شل کرد و این تمرین را 10 مرتبه تکرار کرد .

 چه سنی برای جراحی زانو مناسب می باشد

در کسانی که در رده سنی بالای 60 سال هستند آرتروسکوپی زانو هیچگونه محدودیتی ندارد و می توان بدون هیچ نگرانی این جراحی را در این رده سنی انجام داد . اما اضافه وزن زیاد روی مفصل مصنوعی تاثیرات مخربی دارد و انجام این عمل برای کسانی که به دیابت یا فشار خون هستند خطرناک می باشد.

این عمل برای افرادی که چاق هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا که اضافه وزن علاوه بر اینکه موجب می شود مفصل تخریب شود به همان صورت همچنین روی مفصل مصنوعی تاثیرات مخربی دارد و نیز کسانی که دارای اضافه وزن هستند و در واقع جز افراد چاق محسوب می شوند و دارای بیماری هایی مانند فشار خون یا دیابت هستند خطرناک می باشد .

به همراه جراحی آرتروسکوپی چه عارضه ای امکان دارد رخ دهد؟

آرتروسکوپی همچون هر جراحی دیگری امکان دارد با عوارضی مانند عفونت یا لخته شدن خون در ساق یا تجمع خون در زانو همراه می باشد .

راه های ارتباطی با دکتر امین جواهری

021-71062400

اینستاگرام 

با تشکر، مدیریت سایت دکتر امین جواهری، جراح ارتوپدی، فوق تخصص لگن و زانو


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس