عمل جراحی تعویض مفصل لگنلگن

عمل جراحی تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن به معنی خارج کردن همه و یا قسمتی از مفصل لگن تخریب شده و کارگذاری قسمت گوی مانند و یا گوی و کاسه هر دو باهم است .

در این جراحی سطوح آسیب دیده استخوان و مفصل با قسمت های پروتز جایگزین می شود. از آنجا که این قسمت های مصنوعی در بدن بیمار جای داده می شوند به آنها ایمپلنت گفته می شود .

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

عمل جراحی تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن ممکن است نیمه کامل و یا کامل باشد در نوع تعویض مفصل کامل قسمت گوی مانند سر استخوان ران و همچنین قسمت کاسه مانند لگن با قسمت های مصنوعی جایگزین می شوند.

اما در نوع تعویض مفصل ناکامل فقط سر استخوان ران جایگزین شده و کاسه لگن دست نخورده باقی می ماند.

دردهای لگنی و تعویض مفصل لگن

درمان ساییدگی و آرتروز لگن با جراحی تعویض مفصل لگن

 

در طی 40 سالی که از اولین تعویض مفصل لگن می گذرد .میلیون ها نفر در سراسر دنیا از بیماری های ناتوان کننده مفصل لگن رهایی یافته اند .

آنها توانستند بعد از عمل جراحی  بدون درد راه بروند و فعالیت های عادی خود را از سر گیرند.به همین دلیل جراحی تعویض مفصل لگن به عنوان معجزه نوین پزشکی به شمار می رود و از آن به عنوان عمل قرن 21 و موفق ترین عمل جراحی قرن 21 یاد می شود .

چرا باید تحت عمل جراحی تعویض مفصل لگن قرار گیرم ؟

رهایی از درد ، علت اصلی جراحی تعویض مفصل لگن می باشد .مفصل لگن آسیب دیده بسیار درد ناک است با ادامه درد ممکن است حرکت شما محدود شود و با سختی راه بروید و انجام کارهای روزمره به مرور برایتان سخت تر شود و در نهایت در مدت کوتاهی ، بیماری و آسیب مفصل لگن در زندگی روزانه شما تداخل ایجاد خواهد کرد.مفصل لگن دردناک می تواند بر روی قسمت های دیگر بدن شما نیز تاثیر بگذارد .

یعنی همان طور که شما سعی می کنید تا کاهش حرکت مفصل لگن خود را جبران کنید ممکن است دچار کمر درد شوید.همچنین هنگامی که سعی می کنید تا فشار را از روی مفصل آسیب دیده بردارید، ممکن است مفصل زانو و یا مفصل لگن و زانوی پای سمت مقابل دردناک شود و اگر به دلیل درد حرکت خود را محدود کنید ممکن است دچار افزایش وزن شوید و اگر جهت کاهش درد مجبور به استفاده زیاده از حد از مسکن ها شوید ممکن است عوارض داروهای مسکن باعث ایجاد مشکل شود.

تعویض مفصل لگن می تواند درد را از بین ببرد، بدین ترتیب قدرت و حرکت در مفصل افزایش خواهد یافت .در برخی از بیماران نتایج بسیار چشمگیر است.آنها عنوان می کنند که تنها دو روز بعد از جراحی و فقط در محل عمل جراحی درد داشته اند و درد مفصل که قبل از عمل آنها را آزار می داد، بسیار کاهش یافته است.

 

اکثر اوقات جراحی تعویض مفصل لگن یک روش انتخابی است که برای رفع مشکلاتی از قبیل آرتروز انجام می شود درست است که این مشکلات تهدیدی برای زنده ماندن محسوب نمی شوند اما کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند بنابراین این جراحی در زمان مناسب برای بیمار برنامه ریزی می شود .

این جراحی عملی نیست که شما مجبور به انجام آن باشید ، بلکه عملی است که شما آن را انتخاب خواهید کرد.برخلاف عمل جراحی برداشتن آپاندیس ، عمل جراحی تعویض مفصل لگن یک اورژانس جراحی نیست .تصمیم برای انجام این جراحی به عهده شما است و پس از مشورت با پزشک جراح ارتوپد ، اتخاذ می شود.

البته برای برخی از بیماران از جمله بیمارانی که دچار شکستگی در ناحیه لگن شده اند و همچنین بیمارانی که تشخیص تومورهای استخوانی در آنها قطعی شده است در این دو مورد اخیر جراحی باید هر چه سریع تر انجام شود و جراحی تعویض مفصل لگن یک مداخله درمانی فوری محسوب می شود تا از عوارض شکستگی و یا رشد تومور پیشگیری گردد و بیمار هر چه سریع تر از درد رهایی یابد و از تخت خارج شود.

تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن

 

مراحل تعویض مفصل لگن پیچیده تر از یک عمل جراحی ساده در اتاق عمل است ، این عمل نیازمند برنامه ریزی و ارزیابی دقیق پزشکی است که قبل از عمل باید انجام شده باشد ، همچنین بعد از عمل جراحی باید زمانی را برای انجام توان بخشی و فیزیوتراپی در نظر گرفت .

اولین عمل جراحی تعویض مفصل لگن چه زمانی انجام شد ؟

اولین بار در حدود 80 سال پیش دکتر Marius Smith در شهر Boston در دهه 1920  و 1930 روش تعویض مفصل فنجانی را ابداع کرد در این روش استخوان آسیب دیده از مفصل لگن خارج شده و یک سطح فلزی فنجانی شکل در انتهای فوقانی سر استخوان ران ، کار گذاشته می شود .

اگر چه این روش را نمی توان در حقیقت تعویض مفصل لگن دانست اما به هر حال یک سطح مفصلی جدید درون بدن قرار داده می شود .این روش تا 25 سال همچنان به عنوان اولین روش جراحی برای آرتروز مفصل لگن باقی ماند .

اولین جراحی ناکامل تعویض مفصل لگن به وسیله دکتر Austin Moore در دانشگاه جان هاپکینز ، در اوایل دهه 1940 انجام شد .

 

 

در این عمل جراحی فقط سر استخوان ران جایگزین شده و قسمت کاسه دست نخورده باقی می ماند .یک بخش توپ مانند فلزی پایه دار ، درون استخوان ران ثابت می شود این پروتز در دهه 1950 تغییراتی کرد و پس از آن به عنوان یک درمان استاندارد برای انواع خاصی از شکستگی های لگن باقی ماند .

تعویض مفصل لگن به شیوه نوین در سال 1962 به وسیله Sir john charnley در انگلستان طراحی شد .در این جراحی ازیک پروتز دو قسمتی استفاده شد : یک قطعه توپ مانند فلزی و پایه دار که درون قطعه کاسه مانند از جنس پلاستیک و یا پلی اتیلن قرار داشت .

هر دو این قسمت ها وارد استخوان و به وسیله سیمان در جای خود نگه داشته می شد.سر استخوان ران در این حالت کوچک تر از حالت طبیعی بود تا به وسیله بخش کاسه مانند پوشیده شده و اجازه سایش کمتری را بدهد.اگر چه امروزه با توجه به پیشرفت در تکنولوژی پرووتز های غیر سیمانی استفاده از سیمان کمتر رایج است اما استفاده از سر فلزی استخوان ران و کاسه پلی اتیلنی همچنان به عنوان یک استاندارد در عمل جراحی تعویض مفصل باقی مانده است .

در ایالت متحده آمریکا سالیانه بیش از نیم میلیون عمل جراحی تعویض مفصل لگن انجام می گیرد .بر طبق اطلاعات آماری به دست آمده در همین کشور در سال 2006 تعداد 000/231 عمل جراحی تعویض کامل مفصل لگن و تعداد 000/251  عمل جراحی تعویض مفصل ناکامل لگن انجام شد .

به علاوه در حدود 000/38  عمل جراحی دوباره تعویض مفصل لگن گزارش شد همین آمار افزایش بیش از 000/200 عمل جراحی را در یک دوره هشت ساله نشان می دهد.

با افزایش رشد سنی جمعیت و دستیابی به روش نوین پزشکی ، انتظار می رود که عمر متوسط مردم بیشتر شده و تعداد عمل های تعویض مفصل لگن نیز به طور سالانه افزایش یابد.

در کشورمان هم سالانه تعداد زیادی عمل جراحی تعویض مفصل لگن به عنوان درمان استاندارد بیماری های مفصل لگن و عوارض شکستگی ها در حال انجام می باشد که به موازات پیشرفت های دانش تعویض مفصل منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی در حال پیشرفت است .

یک مفصل لگن طبیعی از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟

مفصل لگن یک مفصل گوی و کاسه ای است . این ساختار برخلاف یک مفصل لولایی ، صفحات حرکتی متعدد و آزادی حرکت بیشتری دارد .در مفصل لگن بخش کاسه مانند را حفره استابولوم می نامند .این حفره به وسیله قسمت هایی از سه استخوان ایلیوم ، ایسکیوم و پوبیس ساخته شده است.

ساختار متعدد بافت نرم در اطراف و داخل مفصل لگن قرار دارند .بخش آستر مانند اطراف مفصل لگن ، کپسول نامیده می شود.قسمت خلفی کپسول مفصلی ، بخش بزرگی از تغذیه عروقی سر استخوان ران را فراهم می کند .

لابروم حلقه ای از بافت ضخیم فیبری عضروفی است که دور کاسه قرار دارد این حلقه عمق کاسه را زیاد تر می کند و استحکام بیشتری را برای مفصل لگن به وجود می آورد .

یک لیگامان ضخیم به نام Ligamentum Teres از قسمتی از استابولوم به نام Acetabular  Notch تا بخشی از سر استخوان ران به نام Fovea امتداد داردکه بخش کوچکی از تغذیه عروقی سر استخوان ران را بر عهده دارد .

در داخل مفصل یک بخش آستری مانند دیگر به نام غشای سینوویوم وجود دارد .بافت سینوویوم را می توان در تمام مفاصل بزرگ بدن پیدا کرد این بافت مایع سینوویال را ترشح می کند که سبب سهولت حرکت مفصل وهمچنان تغذیه بافت های درون آن می شود.سطوح استخوان های درون مفصل به وسیله یک بافت نرم سفید رنگ به نام غضروف مفصلی پوشیده شده است .

آسیب همین سطح غضروفی در مفصل است که اغلب نیاز به انجام عمل تعویض مفصل لگن را ضروری می کند. مجموع قسمت های مفصل ، ساختاری قدرتمند و یکپارچه را شکل داده اند که در بسیاری از جهات اجازه حرکت را به مفصل می دهد .

چرا مفصل لگن من به درستی کار نمی کند ؟

مراحل تخریب مفصل لگن تدریجی است اما بسته به شرایط بیمار با سرعت های مختلفی اتفاق می افتد .هنگامی که یکی از قسمت های مفصل لگن دچار نقص می شود عملکرد کل مفصل تغییر خواهد کرد.

بخشی از مفصل که بیش از همه آسیب می بیند ، غضروف سطح مفصلی است دریک مفصل لگن سالم و طبیعی ، لغزش بین دو سطح استخوان حرکت کننده در مفصل کمتر از لغزش بین دو قالب یخ بر روی یکدیگر است اما وقتی که سطوح مفصلی آسیب می بیند و غضروف مفصل خراب می شود ، حرکت در مفصل دیگر نمی تواند به سهولت قبل باشد ضایعه در یک سطح مفصلی ، سطح مفصلی مقابل آن ناحیه را هم درگیر خواهد کرد به همین دلیل سطوح مفصلی ، کولاپس می کنند و استخوان زیرغضروف نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

درنتیجه این تغییرات ، مفصل حرکت طبیعی خود را از دست می دهد و فشار بر روی سطح مفصلی تغییر می کند درهمین زمان بافت های پوشاننده داخل مفصل ملتهب می شوند .

بافت های نرم اطراف مفصل مانند کپسول مفصلی ممکن است سفت و چسبنده شوند و عضلاتی که مفصل را حرکت می دهند ضعیف می شوند.هنگامی که تمام این اتفاق ها رخ داد مفصل لگن کارکرد نرمال خود را از دست می دهد .

بسیاری از بیماری ها ممکن است به مفصل لگن آسیب برسانند بیشتر این بیماری ها مربوط به انواع مختلفی از آرتریت ها هستند که در بخش های بعدی به تفصیل مورد بحث قرار خواهد گرفت.

هر کدام از موارد فوق با یک مکانیسم خاص ، آناتومی و بیولوژی مفصل لگن را تغییر می دهند اما در نهایت همه آنها ممکن است عمل جراحی تعویض مفصل لگن را ضروری کنند .

عمل پروتز مفصل لگن

عمل پروتز مفصل لگن

 

تقسیم بندی استخوان ران در مفصل لگن

 • قسمت گوی مانند که سر استخوان Femoral Head نامیده می شود .
 • قسمتی که پایین سر استخوان قرار گرفته و گردن استخوان ران Femoral Neck نامیده می شود .
 • دو برجستگی استخوانی پایین تر از قسمت گردن قرار دارد .برجستگی خارجی تر را تروکانتر بزرگ می نامند .این برجستگی سطح استخوانی بزرگی دارد و در قسمت خارجی مفصل لگن لمس می شود .عضلات باز کننده پا که وظیفه باز کردن پا به سمت خارج را بر عهده دارند ، به همین سطح استخوانی می چسبند .برجستگی کوچک که داخلی تر است ، تروکانتر کوچک خوانده می شود و محلی است که عضله اصلی خم کننده مفصل لگن به آن می چسبد .
 • منطقه بین این دو برجستگی که اینترتروکانتریک نامیده می شود
 • قسمتی از استخوان ران که پایین تر از این دو برجستگی قرار دارد و منطقه ساب تروکانتریک نامیده می شود.
 • استخوان سمت داخلی گردن ران که کالکار نامیده می شود.
 • تنه استخوان ران بخش استخوان بلندی است که بین مفاصل لگن و زانو قرار دارد .

سایر مقالات ارائه شده:

تعویض مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

درمان روماتیسم

دررفتگی مفصل لگن


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس