علت لنگیدن پا چیست و چگونه اصلاح می شود؟ساق پا

علت لنگیدن پا چیست و چگونه اصلاح می شود؟

شایع ترین علت لنگیدن پا

لنگیدن حالتی است که در آن بیمار در هر قدمی که برمیدارد مجبور است تنه خود را به یک طرف خم کند. شاید لنگش یا لنگیدن مشکلی برای بیمار ایجاد نکند اما از جمله مشکلات آزاردهنده ای است که می تواند تاثیرات بسیار بدی بر ظاهر و زندگی شخص داشته باشد.

مفصل لگن، مفصل زانو، مچ و کف پا از جمله شایع ترین نواحی هستند که موجب لنگش یا لنگیدن پا در فرد می شوند. برای مثال اختلال دررفتگی لگن از جمله شایع ترین اختلالات در لگن است که به مرور زمان موجب لنگش در پاها می شود.

عوامل و دلایل متعددی در بروز این عارضه غیرقابل تحمل یعنی لنگیدن پا دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به:

لنگیدن پا در بزرگسالان

علت لنگیدن پا در بزرگسالان

تغییر شکل پیدا کردن مفصل

هر گونه تغییر در مفصل ران، زانو و مچ موجب لنگش و لنگیدن پا می شود. آرتروز که یکی از شایع ترین بیماری مفصلی است به مرور زمان موجب ساییدگی و در نهایت تغییر شکل مفصل می شود. این بیماری بیشتر مفصل زانو و لگن را درگیر می کند.

آرتروز زمانی موجب لنگش و لنگیدن پا می شود که در پی آن غضروف ها به طول کامل از بین بروند و دو استخوان تشکیل دهنده مفصل به یکدیگر سابیده شود.

شکستگی استخوان نیز از دیگر اختلالاتی است که موجب تغییر شکل پیدا کردن مفصل و در نهایت لنگیدن پا می گردد. همان طور که اشاره شده بیماری ها و اختلالات در لگن نیز می تواند موجب تغییر شکل مفاصل شوند که از شایع ترین آنها می توان به:

دررفتگی مفصل ران

نیمه دررفتگی مفصل ران یا لگن

ساییدگی مفصل ران یا لگن

ضعیف بودن عضلات و اندام های تحتانی

شاید برای شما پیش بیاید که به صورت ناگهانی قدرت تحرک خود را از دست بدهید و نتوانید به درستی حرکت کنید. در این صورت بدن تان دچار ضعف ناگهانی شده است که این ضعف با استراحت کردن نیز بهبود نمی یابد. ضعیف شدن عضلات ناحیه ران و لگن از شایع ترین نواحی هستند که می توانند موجب لنگش و لنگیدن در پاها شود.

لنگیدن پا به دنبال ضعف پاها

علت لنگیدن پا به دلیل ضعف عضلانی

درد در استخوان یا مفصل

به هر نوع ناراحتی و احساس درد در یک یا چند استخوان، درد استخوان می گویند. هرگونه درد در اندام های تحتانی از جمله ران و لگن می تواند موجب لنگیدن پا شود. البته درد استخوان با دردهای عضلانی و مفید متفاوت است؛ درد استخوان زمانی موجب لنگش یا لنگیدن پا می شود که بنا به چنین دلایلی رخ دهد:

جراحت و آسیب دیدگی شدید استخوان

سرطان استخوان

عفونت استخوان

سیاه شدن سر استخوان

خشکی و محدود شدن حرکت مفصل

خشکی مفصلی به معنی محدودیت در حرکت مفصل است. وقتی فردی نمی تواند مفصل خود را به راحتی حرکت دهد و احساس میکند حرکت مفصل آن نرمی قبل را نداشته و انعطاف مفصل کم شده میگویند دچار خشکی شده است.

شایع ترین علت خشکی مفصل که به مرور زمان موجب لنگش پا می شود، بیماری آرتریت است. علاوه بر آن بیماری ها و اختلالات دیگری در مفصل هستند که موجب خشکی مفصل می شود از شایع ترین آنها می توان به:

گیر کردن یک مینیسک پاره شده در داخل مفصل

استخوان سازی نابه جا در اطراف مفصل

کوتاه شدن بافت های اطراف مفصل

علت لنگیدن پا در کودکان

دلایل لنگیدن پا در کودکان

علت لنگیدن پا در کودکان چیست؟

شناسایی علت لنگش پا در کودکان خصوصا کودکان نوپایی که به تازگی شروع به راه رفتن کرده اند؛ کمی مشکل می باشد. اما مادران باید توجه داشته باشند در صورت مشاهده چنین علامتی حتما با یک پزشک مشورت کنند. زیرا علت لنگیدن پا وابسته به چنین عواملی می باشد:

دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

دررفتگی مادرزادی لگن در ناحیه ران جزو بیماری های مادرزادی سیستم حرکتی بدن است که در این بیماری سر استخوان ران از داخل حفره استابولوم لگن خارج می شود.

به دنبال این بیماری حرکت مفصل ران محدودتر می شود و کودک در هنگام قرار دادن پا بر روی زمین دچار لنگش می شود. همچنین در این کودکان مفصل ران طرف دررفته کوتاه تر به نظر می رسد و همین عامل موجب می شود کودک در هنگام راه رفتن دچار لنگش شود.

عفونت مفصل ران

هرگاه میکروب بتواند خود را از طریقی به مفصل برساند و در آنجا تکثیر پیدا کند می تواند موجب عفونت مفصل شود. مهم ترین علائم عفونت مفصل، درد مفصلی است که با حرکت آن شدید تر می شود و کودک قادر نیست به درستی پای آسیب دیده خود را حرکت دهد و دچار لنگش می شود.

عفونت دیسک بین مهره ای یا دیسکیت

به التهاب یا عفونت در فضای دیسک های بین مهره ای را دیسکیت یا عفونت دیسک می گویند. شایع ترین علامت دیسکیت در کودکان، کمردرد شدید است که موجب لنگش و اختلال در راه رفتن کودک می شود.

علت لنگیدن پا در کودکان

پیشگیری از لنگیدن پا در کودکان

شکستی استخوان ران و ساق پا

 شکستگی تنه استخوان ران و ساق پا در کودکان معمولا به دنبال تصادفات رانندگی و یا سقوط از بلندی رخ می دهد. در نوزادان ممکن است شکستگی ران بدنبال یک زایمان سخت  ایجاد شود.

 بدنبال این نوع شکستگی کودک به دلیل دردناک بودن محل شکستگی توانایی راه رفتن را از دست می دهد و درصورتی که قادر به راه رفتن نیز باشد دچار لنگش می شود.

فلج مغزی

یکی دیگر از مهم‌ترین علایم فلج مغزی در کودکان، ناتوانی‌های حرکتی در کودک است که تا آخر عمر با او همراه است. علائم ناشی از بیماری فلج مغزی قبل از سه سالگی نمایان می شود و کودک مبتلا به این بیماری در هنگام راه رفتن دچار لنگش می باشد.

روماتیسم

روماتیسم مفصلی یکی از بیماری هایی است که امکان ابتلا به آن در کودکان بسیار بالاست؛ زیرا علت این بیماری نوعی عفونت گلویی است که توسط یک نوع باکتری با نام استرپتوکوک پدید می آید. اولین علامت بیماری روماتیسم، ایجاد تورم در مفصل های اصلی بدن است که همین عامل به مرور زمان موجب اختلال در عملکرد طبیعی بدن و بروز اختلالات حرکتی می شود.

البته علت لنگش پا در کودکان همیشه مربوط به بیماری یا اختلالی در پاها نیست زیرا عواملی مانند وارد شدن ضربه در حین بازی، کشیدگی عضله نیز می تواند در بروز این نوع دردها دخیل باشد. پس اگر لنگش بیش از یک هفته باقی بماند و به مرور زمان شدیدتر شود باید هر چه سریعتر تحت بررسی قرار بگیرد.

علت لنگیدن پا بعداز شکستگی

علت لنگیدن پا بعد از شکستگی پا

علت لنگیدن پا بعد از شکستگی چیست؟

اغلب شکستگی ها بدون هیچگونه مشکلی جوش می خورند و کارکرد عضو بدن معمولا بتدریج به وضعیت قبل از شکستگی بر می گردد. اما در برخی مواقع بنا به دلایلی بیمار پس از بهبودی کامل دچار لنگش می شود.

لنگیدن پا بعد از شکستگی یکی از شایع ترین عوارض شکستگی است که به دنبال تغییراتی که در استخوان رخ می دهد.

لنگیدن پا بعد از شکستگی می توانند به علل زیر رخ دهد:

بد جوش خوردن شکستگی

احساس درد شدید در ناحیه شکستگی

عفونت یا عفونی شدن محل شکستگی

کوتاه شدن استخوان ران

ضعف شدن عضلات ران به دلیل بی حرکت ماندن مفصل


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس