6 علائمی که تاکنون در مورد بیماری پوکی استخوان تشخیص داده شده استاستخوان

6 علائمی که تاکنون در مورد بیماری پوکی استخوان تشخیص داده شده است

پوکی استخون یک "بیماری خاموش" است

استخوان بافت زنده ای است که مدام در حال شکسته شدن و جایگزینی است. پوکی استخوان وقتی ایجاد می شود که سرعت ایجاد استخوان جدید با از بین رفتن استخوان قدیمی همخوانی نداشته باشد. باید گفت پوکی استخوان هیچ گونه علامت خاصی ندارد و اغلب افراد زمانی به بیماری خود پی می برند که یک شکستگی یا ترک خوردگی در استخوان های آنها ایجاد شود.

اگر شما نیز می خواهید در سنین پیری به چنین مشکلاتی دچار نشوید باید از دوران جوانی به یکسری علائم توجه داشته باشید؛ با اینکه بیماری پوکی استخوان یک بیماری خاموش است یعنی بدین معنا که هیچ گونه علائمی ندارد اما با توجه به برخی علائم می توان روند پیشرفت این بیماری را کندتر کرد. از شایع ترین علائم پوکی استخوان می توان به:

 علائم پوکی استخوان

علام پنهان پوکی استخوان

به راحتی دچار شکستگی استخوان می شوید

یکی از بیماری هایی که خیلی پنهان و البته بصورت نامرئی به سراغ افراد می آید «پوکی استخوان » است ، عارضه ای که در سال های اخیر شدت آن میان زنان و مردان ایرانی بخصوص در افراد میان سال بیشتر شده است.

اگر شما جزو افرادی هستید که با یک زمین خوردن ساده دچار شکستگی استخوان می شوید؛ به احتمال زیاد دچار پوکی استخوان هستید. همان طور که می دانید به سست و ضعیف شدن بافت استخوان، پوکی استخوان می گویند که سرانجام چنین چیزی شکستگی استخوان خواهد شد.

شکستگی‌ لگن خطرناک‌ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است، گاهی بر اثر این عارضه، سر استخوان ران می‌شکند و شکستگی ممکن است حتی منجر به مرگ شود. در این نوع از شکستگی کیفیت زندگی بیشتر بیماران کاهش پیدا کرده و فرد پس از این اتفاق دیگر نخواهد توانست مانند قبل راه برود.

شکستگی از مهم ترین علائم پوکی استخوان

شکستگی های مکرر یکی از شایع ترین علائم پوکی استخوان

به طور مداوم به دردهای عضلانی و استخوانی دچار هستید

کاملا طبیعی است که با افزایش سن، درد و کوفتگی به سراغتان بیاید. اما تکرار بیش از حد این نوع دردها کمی خطرناک است و نشان دهنده کمبود ویتامین دی و کلسیم در بدن است و همان طور که می دانید کمبود چنین موادی در بدن منجر به تحلیل رفتن استخوان ها شده و در نهایت موجب پوکی استخوان می شود. پس باید این نوع دردها را جدی بگیرید و بی توجه از آن نگذرید.

دردهای عضلانی نیز باید مورد توجه قرار بگیرند؛ خصوصا دردهای عضلانی در ساق پا، زیرا اگر درد ساق پا به هنگام شب اتفاق بیفتد نشان دهنده این است که مقدار کلسیم، پتاسیم خونتان بسیار پایین است.

درد استخوان کمتر از درد مفصل و درد عضله شایع است. گاهی علت درد استخوان واضح است مانند شکستگی و در مواردی هم ممکن است تشخیص علت آن نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد. علت درد استخوان هرچه باشد مهم بوده و باید جدی گرفته شود.

بسیاری از دردهایی که در استخوان یک اندام حس میکند ممکن است منشا استخوانی نداشته و از محل دیگری ارجاع شده باشد. پوکی استخوان یکی از عواملی است که می تواند باعث درد در استخوانی که دچار ضعف و سستی شده است؛ شود.

اختلال در باز کردن درد ظرف ها

ناتوانی در باز کردن درد ظروف یکی دیگر از علائم پوکی استخوان

در گرفتن اشیاء دچار اختلال هستید

گرفتن دستگیره و باز کردن در ظرفها برای هر فردی کار راحت و آسانی است؛ اما در صورتی که در باز گرفتن و گرفتن چنین اشیائی دچار مشکل هستید بهتر است هر چه سریعتر فکر به حال مشکل خود بکنید و از یک پزشک متخصص ارتوپد کمک بگیرید؛ زیرا چنین چیزی نشان دهنده ضعیف شدن استخوان ها و بروز مشکلاتی در استخوان ها است.

به صدای استخوان ها نیز توجه ویژه داشته باشید؛ شنیده شدن صدای غیر طبیعی از استخوان همچون تق تق از دیگر نشانه های ضعیف شدن استخوان هاست.

شکننده بودن ناخن ها

شکننده بودن ناخن ها از دیگر نشانه های پنهان پوکی استخوان

ناخن های شکننده دارید

ناخن‌ها از اجزای مهم بدن هستند که علاوه بر اثرات حفاظتی، از جهات دیگری نیز اهمیت دارند، بنابراین رشد مناسب و سلامت ناخن‌ها باید همواره مورد توجه قرار گیرد. کمبود کلسیم و کلاژن دو مورد از مهم ترین دلایل شکننده بودن ناخن هاست.

اگر به صورت مکرر ناخن های شما می شکنند و به راحتی ریش ریش می شوند؛ ممکن است بدین معنا باشد که مشکلی در استخوان ها شما وجود دارد.

پایین بودن سطح هورمون استروژن در بدن

استروژن، هورمونی است که در تخمدان های زنان تولید می شود. با این حال، در بدن مردان هم به مقدار کمی یافت می شود. استروژن یک هورمون جنسی محسوب می شود زیرا رشد جنسی را در زنان تنظیم می کند.

استروژن به حفظ سلامت و استحکام استخوان ها کمک می کند. با کاهش سطح استروژن، ممکن است استخوانها تحلیل بروند؛ به همین دلیل است زنان بعد از یائسگی در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرند.

به همین جهت پیشنهاد می شود زنان با فرا رسیدن دوران یائسگیشان از سطح هورمون های بدنشان مطمئن شوند و در صورت کمبود این هورمون ها با هورمون درمانی تحت درمان قرار بگیرند. 

قد شما به مرور زمان کوتاه تر می شود

متاسفانه باید بگویم پوکی استخوان از جمله بیماری های است که بیشتر از آنکه علائم داشته باشد؛ عوارض دارد! یکی از عوارض باورنکردنی پوکی استخوان، کوتاه شدن قد است.

 اگر در سنین میانسالی با کوتاه شدن قدتان مواجه شدید بهتر است نگران سلامتی تان شوید و از عوارض این عارضه باخبر شوید مهمترین عامل کوتاهی قد در میانسالی پوکی استخوان است.

این امر یعنی کوتاه شدن قد به دنبال پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که توده استخوانی و غضروف بین استخوان ها طی سالینان سال بر اثر استفاده زیاد و سنگین از آن کاهش پیدا کند.

علائم پوکی استخوان در ستون فقرات

تغییر شکل ستون فقرات و ابتلا به قوز کمر از شایع ترین عوارض و علائم پوکی استخوان در ستون فقرات است که به دنبال فشردگی و شکستگی مهره‌ها رخ می دهد.

قوز کمری که اغلب پس از پوکی استخوان ایجاد می شود  با عوارض زیادی همراه است که از مهم ترین آنها می توان به:

  • قوز کمر فشار زیادی را به ستون فقرات وارد کرده و منجر به ضعیف شدن استخوان های ستون فقرات می شود
  • فشار وارده به ستون فقرات از جانب قوز کمر، در برخی مواقع به قدری شدید است که موجب ترک برداشتن و فشرده شدن مهره ها و استخوان های ستون فقرات می گردد
  • افرادی که دارای قوز کمر و پشت هستند ظاهری خمیده دارند و در شانه های آنها گردی قابل توجهی مشاهده می شود که همین مورد موجب کم شدن اعتماد به نفس فرد و نارضایتی وی می گردد.

آیا من هم در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستم؟

با توجه به استانداردهای ذکر شده در سال 2014 درباره‌ی جهانی شدن پوکی ‌استخوان، افرادی که شرایط زیر را دارند؛ در معرض ابتلا به پوکی استخوان بوده و باید مورد تست غربال‌گری قرار گیرند:

  • افراد مسن و خانم های بالای 45سال
  • افراد سیگاری و الکلی
  • افراد بی تحرک
  • افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به پوکی استخوان را دارند
  • افرادی که رژیم غذایی مناسبی ندارند
  • افرادی که سابقه تیروئید یا شکستگی استخوان دارند
  • افرادی که کافئین و کورتون مصرف می کنند
 

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس