جراحی شکستگی ران و لگنلگن

جراحی شکستگی ران و لگن

شکستگی های ران و لگن می توانند آسیب های پیچیده ای باشند و پزشکان اغلب از جراحی برای ریداکشن شکستگی ، تثبیت استخوان و ترمیم ساختارهای بافت نرم استفاده می کنند. اگر شکستگی بر عملکرد لگن تأثیر نامطلوب زیادی بگذارد ، جراح ممکن است جایگزینی مفصل آسیب دیده را با قطعات پروتز با ماندگاری طولانی توصیه کند.

اهداف جراحی به حداقل رساندن درد ، بازیابی عملکرد مفصل ران و امکان بازگشت به روال روزمره است. پزشکان متخصص جراحی مفصل ران دارند , روش جراحی مناسب را بر اساس سن ، محل و شدت آسیب ، علت شکستگی و اینکه آیا بیماریهای زمینه ای مانند استئوآرتریت یا پوکی استخوان می توانند نتیجه جراحی را تحت تأثیر قرار دهند ، تعیین می کنند.

جراحی کاهش شکستگی و ثابت سازی

استخوان شکسته در مفصل ران یا لگن برای بهبودی کامل باید تنظیم و تثبیت شود. کاهش یا ریداکشن ، به فرایند تنظیم محل استخوان یا کنار هم قرار دادن مجدد قطعات استخوان گفته می شود. ثابت سازی یا فیکسیشن روشی است که برای جلوگیری از حرکت قطعات استخوان در هنگام رشد بافت استخوانی جدید و تبدیل قطعات به یک استخوان کامل، استفاده می شود.

ریداکشن باز و بسته

بسته به محل و شدت شکستگی ، جراح می تواند عمل ریداکشن را به صورت باز یا بسته انجام دهد.

در ریداکشن بسته ، که روش کم تهاجمی تری است ، جراح برش های کوچکی را در نزدیکی استخوان شکسته ایجاد می کند و از ابزارهای جراحی برای اتصال مجدد قطعات استخوانی استفاده می کند. ریداکشن بسته ممکن است برای شکستگی های ساده که شامل تعداد زیادی از قطعات استخوانی نبوده و نیز شکستگی پوست را پاره نکرده و از آن خارج نشده است ، مناسب باشد. روش بسته می تواند آسیب به بافت های نرم اطراف و زمان بهبودی را به حداقل برساند.

در ریداکشن باز ، جراح برشی را بر روی ناحیه آسیب دیده ایجاد می کند تا قطعات استخوان شکسته را مشاهده کند و ارزیابی کند که چطور می توان آنها را دوباره کنار هم قرار داد. در شکستگی های باز ، که در آن استخوان از پوست خارج می شود ، ریداکشن باز مورد نیاز است. این تکنیک همچنین زمانی که استخوان به قطعات زیادی شکسته شده و بعضی از آنها جابجا شده یا از موقعیت خود خارج شده اند ، استفاده می شود. در صورتی که تكه هاي استخوانی آنقدر کوچک باشند كه نياز به برداشتن آنها وجود داشته باشد، از ریداکشن باز استفاده مي شود. اگر در حین ریداکشن بسته جراح نتواند قطعات استخوان را در موقعیت صحیح قرار دهد ، ممکن است نیاز باشد از این روش استفاده کند.

از آنجا که استابولوم یا سوکت مفصل ران در پشت استخوان پا قرار دارد و دسترسی به آن دشوار است ، هر شکستگی در این قسمت از لگن نیاز به ریداکشن باز دارد.

حتما مطاله کنید : جراحی تعویض مفصل لگن به روش قدامی یا خلفی 

فیکسیشن داخلی و خارجی

بعد از اینکه شکستگی استخوان کاهش داده شد ، تا زمان بهبودی استخوان، جراح با استفاده از یک یا چند ابزار فیکساسیون ، قطعات استخوانی را در وضعیت صحیح خود نگه می دارد. بیشتر اوقات ، جراحان از ثابت سازی داخلی استفاده می کنند ، این تکنیک با استفاده از پیچ های فولادی ضد زنگ ، صفحات ، سیم ها و میله ها انجام می شود که قطعات استخوانی را به طور دائم به هم متصل می کند.

جراح بسته به محل و شدت شکستگی مناسب ترین نوع و ابزار ثابت سازی را تعیین می کند.

اگر شکستگی در نتیجه یک حادثه تروما و تهدید کننده زندگی مانند تصادف اتومبیل رخ داده باشد ، جراح ممکن است با یک وسیله ثابت کننده خارجی، استخوان را تثبیت کند. این به پزشکان اجازه می دهد تا روی ترمیم اندام های داخلی ، رگ های خونی و اعصاب تمرکز کنند. بعدتر ، جراح ممکن است عمل دیگری را برای ثابت نگه داشتن دائم قطعات استخوانی در محل انجام دهد.

در ثابت سازی خارجی ، جراحان پین های فلزی را به دو طرف استخوان های شکستگه مفصل ران یا لگن وارد می کنند ، سپس آن پین ها را به فریمی در خارج از بدن متصل می کنند. این فریم قطعات استخوان جابجا شده را به هم متصل می کند و استخوان ها را ثابت نگه می دارد.

این نوع بریس خارجی فقط برای شکستگی های قابل دسترس از جلوی بدن استفاده می شود. شکستگی در قسمت عقب لگن نیاز به جراحی با تکنیک های فیکساسیون جایگزین دارد.

جراحی تعویض مفصل ران

اگر شکستگی مفصل ران یا لگن مفصل ران را آنقدر درگیر کند که ریداکشن و فیکسیشن باعث تثبیت استخوان ها نشود ، پزشک مکن است عملی را برای جایگزینی اجزای آسیب دیده توپ و سوکت مفصل با پروتز های با دوام ، از جنس فلز یا سرامیک انجام دهد. تعویض جزئی یا کامل مفصل ران اغلب در افرادی که دچار شکستگی جدی در استخوان ران شده و امکان ثابت سازی برای آنها میسر نیست، توصیه می شود.

قبل از جراحی ، بی حسی نخاعی یا بی حسی عمومی برای شما انجام می شود. جراح برای رسیدن به مفصل ران، برشی را در قسمت جلویی ، جانبی یا پشت ران ایجاد می کند. سپس سر دایره ای ران و سطح آسیب دیده سوکت شکل استابولوم و همچنین تکه های شل غضروف یا بافت را برمی دارد.

سپس قطعات پروتز را در جای خود قرار داده و محل برش را بخیه می زند. پزشکان برای کمک به کنترل ناراحتی بعد از عمل ، داروهای ضد درد را به بافت های اطراف ران تزریق می کنند.

حتما مطالعه کنید : برای درمان روماتیسم لگن چکار باید کرد

مراقبت هاب بعد از جراحی تعویض مفصل ران

به محض امکان ، فیزیوتراپیست ها به شما کمک می کنند بایستید و راه بروید. هدف حفظ قدرت در عضلات و مفاصل و افزایش جریان خون در مفصل ران و پا است که می تواند بهبودی شما را تسریع کند.

فیزیوتراپیست روند بهبودی را بررسی می کند و به شما کمک می کند تا با ران جدید خود راه بروید. متخصصین مدیریت درد، برای اطمینان از راحتی شما در هنگام بهبودی بدن ، داروهایی را تجویز می کنند.

می توانید به محض تحرک کافی و امکان انجام فعالیتهای روزمره به تنهایی، به خانه بروید دهید. بسته به سرعت بهبودی شما این زمان ممکن است همان روز جراحی یا یک تا سه روز بعد باشد.

بعد از اینکه بتوانید بدون کمک و بدون درد راه بروید ، فیزیوتراپیست ها به شما در بازسازی عضلات کمک کرده و به شما تمرین می دهند تا انعطاف پذیری و دامنه حرکات ران خود را افزایش دهند. پزشکان توانبخشی و فیزیوتراپیست ها برنامه ورزشی را برایتان تهیه می کنند که می توانید در خانه انجام دهید تا عضلات خود را تقویت کنید. پزشکان معمولاً برای 6 تا 12 هفته فیزیوتراپی را تجویز می کنند. پس از آن ، مجددا پیشرفت شما را ارزیابی می کنند تا تشخیص دهند که آیا به فیزیوتراپی اضافی نیاز دارید یا خیر.

بیشتر افراد ، دو تا چهار هفته پس از جراحی برای معاینه بعدی به بیمارستان یا مطب پزشک باز میگردند. عصا ، عصا یا واکر معمولاً برای دو تا چهار هفته مورد نیاز است.

ایمپلنت های مفصل امروزی با دوام بیشتری نسبت به گذشته ساخته می شود و در اکثر موارد جایگزینی مفصل ران برای 20 سال یا بیشتر دوام می آورند. بعد از 20 سال تعداد کمی از ایمپلنت های مفصلی فرسوده می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

پزشکان پس از جراحی ویزیت های سالانه یا دو ساله را توصیه می کنند ، تا از عملکرد خوب و بدون عارضه کاشت لگن اطمینان حاصل کنند.


منبع محتوا : nyulangone

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس