بورسیت زانوزانو

بورسیت زانو

بورسیت زانو

کیسه هایی کوچک و ژله مانند را بورسا می گویند. این کیسه ها در نقاط مختلفی از بدن مانند: لگن، زانو، پاشنه پا، آرنج و ... قرار گرفته اند.

محتویات ژله مانند داخل بورسا ها به گونه ای هستند که بعنوان ضربه گیر عمل می کنند. این کیسه ها در حد فاصل استخوان ها و بافت های نرم قرار گرفته اند.

در مقاله ی بورسیت تروکانتریک به بررسی اختلال در بورساهای مفصل لگن پرداخته شده است. در این مقاله به بررسی بورسیت زانو می پردازیم. با ما همراه باشید.

بورسیت زانو چیست؟

بورسیت زانو به تورم و التهاب در بورسای ناحیه ی کشکک زانو اطلاق می شود. زمانی که بورساها ضربه ببینند دچار آسیب می شوند و محتویات داخل آن ها به فضای بین مفصلی راه می یابد و این امر علت تورم و تحت فشار قرار گرفتن مفصل زانو می باشد.

اعمال فشار زیاد به مفصل زانو، یکی از عوامل موثر و شایع در ایجاد بورسیت زانو می باشد. به طور مثال مشاغلی که باعث درگیر شدن بیشتر مفصل زانو می شوند می توانند زمینه ی مناسبی برای آسیب دیدگی زانو را فراهم آورند. افرادی که مشغول به کار در معدن هستند به دلیل فعالیت بدنی سخت بیشتر مستعد به ابتلا به بورسیت زانو هستند.

علت ایجاد بورسیت زانو

ضربه یا واردن آمدن فشار به قسمت جلویی زانو می تواند به بورساهای این منطقه آسیب برساند. به طور مثال ورزشکارانی مانند؛ فوتبالیست ها، بسکتبالیست ها و... ممکن است در هنگام زمین خوردن یا برخورد با سایر بازیکنان در معرض ابتلا به بورسیت زانو قرار گیرند.

برخی از بیماری های زمینه ای مانند؛ نقرس، عفونت باکتریایی و... می توانند احتمال ابتلای فرد به بورسیت زانو را افزایش دهند.

بورسیت زانو

علائم بورسیت زانو 

علائم بورسیت زانو

نشانه های شایع بورسیت زانو عبارتند از:

 • احساس درد در مفصل زانو (مخصوصا هنگام حرکت دادن زانو)
 • ادم و تورم در قسمت جلویی مفصل زانو
 • افزایش دمای مفصل زانو

اگر عامل عفونی باعث ایجاد بورسیت زانو شود، علائمی مانند:

 1. ترشح مایع از زانو
 2. قرمزی و التهاب مفصل زانو
 3. تب و لرز، در فرد ظاهر می شود.

بورسیت زانو را چگونه تشخیص دهیم؟

راهکارهای متفاوتی برای بررسی بورسیت زانو وجود دارند. به طور مثال با تهیه ی گرافی های تشخیصی می توان احتمال بورسیت زانو و میزان آسیب دیدگی مفصل زانو را مورد بررسی قرار داد. در مواقعی که متخصص ارتوپدی به بورسیت عفونی مشکوک شود می تواند از محل مورد نظر نمونه گیری نماید تا بتواند به طور دقیق به بررسی بیماری و انتخاب راهکار مناسب برای رفع آن بپردازد.

درد های بورسیت زانو

بورسیت زانو

 

درمان بورسیت جلوی زانو

در این قسمت به معرفی روش های مناسب برای درمان بورسیت زانو می پردازیم. اگر بورسیت زانو منشأ عفونی نداشته باشد، می توان از روش های غیرتهاجمی برای درمان آن استفاده نمود. این روش ها عبارتند از:

 • اصلاح استایل زندگی و فعالیت های جسمانی
 • استفاده از کمپرس یخ
 • قرار دادن پاها کمی بالاتر از سطح زمین به هنگام خواب
 • کاهش درد با دارو درمانی (استفاده از داروهای غیر استروئیدی مانند: ناپروکسن)

چکیده مطلب

تشخیص بورسیت زانو به عهده ی متخصص ارتوپدی می باشد و از طریق معاینات پزشکی تایید می شود. بهتر است از هرگونه اقدام درمانی خودسرانه پرهیز نمایید تا شدت آسیب دیدگی مفصل زانو، افزایش پیدا نکند.

اگر علت بورسیت زانو، عامل عفونی باشد و با راهکارهای غیرتهاجمی درمان نشود، ممکن است پزشک مربوطه از تزریق داروهای مخصوص مانند کورتیکواستروئید و یا تکنیک های تهاجمی مانند عمل جراحی برای درمان بورسیت زانو استفاده نماید.

سایر مقالات ارائه شده:

آرتروسکوپی زانو

تعویض مفصل زانو

پارگی رباط صلیبی زانو

با تشکر از توجه شما، مدیریت سایت: دکتر سید علیرضا امین جواهری، متخصص و جراح ارتوپد در تهران


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس