تعویض مفصل زانو در افراد دیابتیزانو

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

 

آیا تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

آیا افرادی که مبتلا به فشار خون و یا سایر بیماری های زمینه ای هستند، کاندید مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو می باشند؟

 

با ابداع روش های نوین در عرصه ی جراحی تعویض مفصل زانو، دیگر محدوده ی سنی خاصی برای این جراحی وجود ندارد. بنابراین هر فرد در هر سنی با هر جنسیتی (بنا به تجویز جراح تعویض مفصل زانو و در نظر گرفتن شرایط و شدت آسیب دیدگی مفصل مربوطه) می تواند کاندید عمل جراحی تعویض مفصل زانو باشد.

با این حال جراح ارتوپدی تلاش خود را می کند تا افراد پایین تر از 60 سال را از طریق روش های ساده تر مانند فیزیوتراپی و تغییر سبک زندگی، یا کمک گرفتن از تکنیک های کم تهاجمی مانند: آرتروسکوپی مفصل زانو، تحت درمان قرار دهد.

اما اگر روش های مذکور تاثیری در درمان عوارض موجود نداشته باشند، عمل جراحی تعویض مفصل زانو در اولویت درمانی قرار می گیرد.

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

 

تعویض مفصل زانو در سنین بالا

آیا تعویض مفصل زانو در افراد مسن (بالاتر از 80 سال) امکان پذیر است؟  مطمئنا تعداد بیماری های زمینه ای با گذر زمان و افزایش سن نیز بیشتر می شود. بنابراین ممکن است این سوال نظرتان را جلب کند که، آیا جراحی تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی، عوارضی به همراه دارد؟

پاسخ به سوال فوق منفی می باشد. امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت دانش پزشکی، راهکارهای موثری در کنترل بیماری های زمینه ای پدید آمده اند.

بنابراین بیماری هایی همچون: دیابت، فشارخون و... اختلالی در روند جراحی تعویض مفصل زانو ایجاد نمی کنند.

عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد

شاید با شنیدن نام جراحی تعویض مفصل زانو به این فکر کنید که این عمل آنقدر پیچیده می باشد که ممکن است ساعت ها به طول انجامد!! اما در حقیقت اینگونه نیست.

  • اکثر عمل های جراحی تعویض مفصل زانو در شرایط مناسب در محدوده ی زمانی بین 45 تا 50 دقیقه به طول می انجامد.

تمامی شرایط بیمار قبل از عمل جراحی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. در طی بررسی های مورد نیاز، قند خون بیمار کنترل می شود و از نظر قلبی نیز آمادگی لازم برای عمل جراحی را پیدا می کند.

ما در اغلب موارد افراد مسن را با اعمال بی حسی تحت عمل جراحی قرار می دهیم، بنابراین فرد دچار عوارض بعد از بیهوشی نیز، نخواهد شد و معمولا  فردای جراحی تعویض مفصل زانو مرخص می شوند.

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

جراحی تعویض مفصل زانو در افراد مبتلا به دیابت

دانستنی های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو تاثیر بسزایی در نتایج حاصل از این جراحی دارند. بنابراین توصیه ی ما به بیماران عزیز این است تا با دقت به نکات گوشزد شده از سوی جراح خود توجه کنند.

وزن بالا اثر تخریبی در مفصل های کاربردی مانند زانو ها دارند. همانطور که وزن بالا می تواند مفصل زانوی سالم را تخریب کند، اثرات سوئی در مفصل تعویض شده نیز دارد.

بنابراین توصیه ی ما به بیماران عزیز مبتلا به دیابت و سایر بیماری های زمینه ای این است که در جهت رسیدن به وزن ایده آل تلاش کنند تا از آسیب دیدن مفصل تعویض شده ی خود، جلوگیری کنند.

چکیده مطلب

با توجه به مطالب فوق میتوان به این نتیجه رسید که جراحی تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی مشکلی ندارد. زیرا آسیب دیدگی شدید مفصل زانو می تواند باعث کاهش کیفیت زندگی افراد مسن و یا افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت و ... شود. بنابراین جراحی تعویض مفصل زانو راهی برای برطرف ساختن عوارض ناشی از آسیب دیدگی زانو و تقویت کیفیت زندگی در این افراد می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس